عداوت توهمی نتیجه تعصب باطل

امنیت بین ادیان، روی کاغذ قابل تحقق نیست. اگر قرار بود این امنیت با منشور سازمان ملل محقق شود، الان اینهمه نسل کشی، جنگ و خونریزی وجود نداشت. مشکل، مشکل اخلاقی است. فقر، فقر معنوی است. دنیا باید ابتدا این را حل کند، تا امنیت بین ادیان و امنیت بین اقوام درست شود. یکی از عوامل عمده که ارتباط صحیح را به هم می زند، مسئله تعصب است، که انسان صرفا به خاطر تعلق شخصی از چیزی دفاع کند، نه بخاطر حق محوری.

این معضلی است که اگر در یک مکتب حل نشود جامعه را به آتش می کشد، امت را تقطیع می کند و هیبت و شوکت جامعه را از بین می برد. اگر قرار باشد در بین اقوام تعصب به راه افتد یا در بین فرقه های یک دین براساس تعصب تصمیم گیری شود، این مشکل مثل آتشی است که اگر شعله ور شود به این آسانی ها نمی توان جلوی آنرا گرفت، آتشی است که در نهایت ویرانگری جامعه را می سوزاند و کنترل آن در دست هیچ کس نخواهد بود. چه تعصبات مذهبی باشد، چه تعصبات قومی، اگر اینها شروع شوند، گاهی با هزینه های بسیار بالا هم نمی توان این آتش را خاموش کرد.

طائفه اوس و خزرج که از طوائف یمنی بودند و به مدینه مهاجرت کردند و از قدیم با هم اختلاف داشتند، خداوند متعال به پیامبر (ص) می فرماید اگر ثروت دنیا را هم مصرف می کردی نمی توانستی اختلاف آنها را حل کنی، این آموزه های دینی هستند که امت را به «امت واحده» تبدیل کرد. با تمام قومیتها، با تمام اختلافها در قبائل و زبان؛ «وَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنفَقْتَ مَا فِی الأَرْضِ جَمِیعاً مَّا أَلَّفَتْ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ وَلَـکِنَّ اللّهَ أَلَّفَ بَیْنَهُمْ إِنَّهُ عَزِیزٌ حَکِیمٌ ».

پیامبر اسلام از نهایت کیاست برخوردار است. عقلی که ده قسمت است، یک قسمت آن بین انسانها تقسیم شده و نه قسمت آن نزد پیامبر (ص) است. اعقل تمام انبیاء (ع) است. آقا رسول الله (ص) متوجه شده اند که امت از کجا شکست خواهد خورد، متوجه اند که دشمن از کجا نفوذ کرده و از هر طرف، امتهای دیگر بر امت پیامبر (ص) مسلط خواهند شد. آقا رسول الله (ص) حساب خاصی برای بحث تعصب باز کرده اند. صراحتاً اعلام می کنند که تعصب و ایمان با هم جمع نمی شوند، صراحتاً اعلام می کنند که با آمدن تعصب بی ایمانی هم مطرح می شود. حشر متعصب، حشر جاهلی است. آدم متعصب نه توحید دارد، نه معاد دارد و نه به نبوت معتقد است.

آقا رسول الله (ص) امت را بعنوان «ید» معرفی می کنند؛ «وَ هُم یَدٌ عَلی ما سِواهُم» هنگامی که می خواهند امت را معرفی کنند، آنرا بعنوان یک «دست»، دست توانمند و پر قدرت، یکدست نه چند دست و چنددستگی، معرفی می کنند. این مطلب ریشه قرآنی هم دارد. آقا رسول الله (ص) می فرماید تعدد با اندیشه اسلامی ناسازگار است، تعصب با اندیشه اسلامی ناسازگار است. همانطور که قرآن کریم تعصب را به سیره فرعون منتسب می کند؛ «انَّ فِرعونَ عَلا فی الاَرض وَ جَعلَ اهلَها شیعَاً » آنکسی هم که در صدد تقطیع امت اسلامی است، کسی که در صدد  مرزبندی های کاذب است، حشر چنین آدمی با فرعون است.

در روایت است که آقا رسول الله (ص) در مسجد بنی معاویه سه چیز را از خداوند مسئلت کردند: خدایا امت مرا با گرسنگی امتحان نکن، این دعا قبول شد.

بعد عرضه داشتند که دشمن خارجی را بر امت من مسلط نفرما، این دعا هم قبول شد.

سپس از خداوند متعال خواستند که در بین امت اختلافات داخلی وجود نداشته باشد، اما این دعا مستجاب نشد. البته معنایش این نیست که خداوند متعال بخیل است یا حضرت رسول (ص) مستجاب الدعوه نیستند. به آقا رسول الله (ص) می گفتند: یا رسول الله (ص) گاهی دعا می کنید و باران می بارد و گاهی دعا می کنید اما بارانی نمی بارد. حضرت پاسخ دادند: اگر من دعا کنم باران می بارد. این حدیث معنای خاصی دارد، یعنی امت باید آگاه باشد، اگر امت مرحومه به مشکلی بیافتد، ریشه این مشکل از اختلافات داخلی است. دشمن هم شدیدا متوجه این ضعف شده است، و تمام تلاشش این است که «عداوت توهمی» بین مسلمانان ایجاد کند. بین مذاهب ، بین اقوام عداوت توهمی بوجود آورد.

اقوام و مذاهب مختلف سالهای متمادی در این کشور با همدیگر زندگی کرده اند، اما مشکلی پیش نیامده است، اما اینکه امروز این مشکلات ایجاد می شود، و حساسیتها دیده می شود، همه اینها مرهون تلاشهایی هستند که جهت افزایش «عداوت موهوم» سامان گرفته اند. اینجا عداوت موهوم بجای عداوت واقعی جا زده شده است، چون در کشور ما عداوت واقعی وجود ندارد.

نقل کرده اند که دو شیطان، که یکی بزرگ و دیگری کوچک بوده اند به هم می رسند.  شیطان کوچک به شیطان بزرگتر می گوید بیا با هم مسابقه ای بگذاریم که معلوم شود کدامیک در کار خود خبره تریم. قرار می شود که هر دو بروند و بعد از چند روز برگردند و گزارش بدهند تا معلوم شود کدامیک بهتر عمل کرده است. شیطان کوچکتر به روستایی می رسد و به اهالی آنها می گوید که قرار است مردم ده بالایی امشب برای ارزیابی حمله ، به روستای شما بیایند، به مردم ده بالائی هم گفت که امشب بیایند و نگاه کنند که روستای پائینی قرار است به شما حمله کنند. یک دشمنی توهمی بین این دو روستا ایجاد و مردم دو روستا را به جان هم انداخت، خون ها ریخته شد.- اگر انسان دقت نکند، جامع به مسائل نگاه نکند، اینطور می شود.- چند روز بعد دو شیطان سر قرار رفتند. شیطان بزرگتر گفت چه کردی؟ گفت: چنین کردم و اهل دو روستا را به جان هم انداختم، تو چه کردی؟ شیطان بزرگتر گفت: من یک زن و مرد را به زنا انداختم، بچه ای که از این رابطه نامشروع متولد می شود، همه کارهایی که تو کردی را انجام خواهد داد.

دشمن الان در برابر ما اختلافهای تاریخی خود را کنار گذاشته است، تا بین ما اختلاف ایجاد کند. سایت العربیه که شدیدا بدنبال این است که مرزبندی های کاذب را در کشور ما پررنگ کند، آمده است در صفحه اول، در «الصفحه الرئیسیه»، قسمتی باز کرده است با عنوان «حُکومت اقلیم کردستان» و در این جهت سرویس دهی می کند. چطور می شود؟ عربستان کجا! حکومت کردستان کجا! کاملا بر خلاف منافع اهل سنت عراق. اگر سیزده مولفه موجود باشد، یک حکومت، حکومت مستقل بشمار می رود. هر سیزده مولفه را حکومت اقلیم کردستان آماده کرده است، پرچم برای خودشان درست کرده اند، «رایس» وزیر امور خارجه [سابق] آمریکا در کنار این پرچم مصاحبه کرده بود، مردم عراق اعتراض کردند. مجلس نمایندگان درست کرده اند، وزرای حکومت اقلیم کردستان درست کرده اند هر روز در این سایت نمایش داده می شود. مستقلا با کشورهای خارجی وارد معامله می شوند. ترکیه را تهدید کرده است که اگر در «کرکوک» دخالت کنی در «دیارمک» دخالت خواهیم کرد. با آمریکا وارد مذاکره شده است.

منطقه ای در جنوب شرقی سلیمانیه به نام «قره داغ» وجود دارد که از عالی ترین استتار طبیعی برخوردار است، در اختیار آمریکا قرار داده است و آمریکا چهل و پنج روستا را با صرف هزینه کلان کوچ داده است. در سلیمانیه خانه های شیک خریداری کرده و در اختیار اهالی این روستاها قرار داده اند. آمریکا ساختمان های نظامی مفصلی در این استتار طبیعی احداث کرده است، چرا؟ چون این منطقه قره داغ متصل می شود به «دره شیلر» ایران. چرا این کار را می کند؟ آیا صرفا برای تحریک کردهای ایران؟ نه اینطور نیست، این اقدامات همگی بخاطر تاثیر گذاشتن بر اوضاع داخلی کشور است. تا بین اصلی ترین اقوامی که شیعه بر گرده آنها در طول تاریخ بوده است و به اینجا رسیده، اختلاف ایجاد کند. اگر بتواند اختلاف بیاندازد، ضربه نهایی را به شیعیان زده است. و الا عربستان کجا! کردها کجا!

البته همه این دسیسه ها بی نتیجه خواهند ماند. فرمایش خداوند متعال است: «وَلَوْلاَ دَفْعُ اللّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَفَسَدَتِ الْأَرْضُ » یعنی اگر خدا بعضی از مردم را بدست بعضی دیگر دفع نکند فتنه آنها زمین را فاسد می کند. این کدام دفع است؟ خداوند متعال با چه کسانی بعضی دیگر را دفع می کند؟ در همین رابطه از امام صادق (ع) سوال می کنند که اگر این سیره و سنت الهی است که تا قیامت باید عده ای توسط عده ای دیگر دفع شود؛ باید عده ای در ید الهی باشند که با آنها عده ای دیگر را دفع کند، آنکه در دست خداوند است چه کسانی هستند که بقیه را دفع می کند؟ حضرت فرمود: قسم به خداوند که آنها، شما موالیان اهل بیت (ع) هستید. اگر این یا حسین (ع) یا حسین (ع) ها نباشد، اگر این عرض ادب به ساحت مطهر اهل بیت (ع) نباشد حضرت می فرماید عالم مچاله شده و از بین می رود. انشاالله خداوند متعال ما را با فرهنگ متعالی اهل بیت (ع) آشناتر کند.

 

واحد پژوهش"اردبیل مهد تشیع"
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars
Starts: 10/16/2017 12:14:24 PM
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


‣چرا برای نخستین بار در باکو و نارداران، تجمع روز قدس برگزار نشد؟
1395/04/14 چرا برای نخستین بار در باکو و نارداران، تجمع روز قدس برگزار نشد؟
ادامه
امسال نيز سفارتخانه رژيم صهيونيستي در باکو همانند ...
‣20 ژانویه نمود عینی شکست ایدئولوژی مارکسیست
1394/01/15 20 ژانویه  نمود عینی شکست ایدئولوژی مارکسیست
ادامه
تاریخ ملتها پر است از مبارزاتی که در راه رسیدن به ...
‣پرچمدار جمهوری آذربایجان چه کسی می تواند باشد؟
1394/01/15 پرچمدار جمهوری آذربایجان چه کسی می تواند باشد؟
ادامه
به بهانه 9نوامبر "روز ملی پرچم" در جمهوری آذربایجا ...
‣دو اشتباه فاحش قومگرایان
1394/01/15 دو اشتباه فاحش قومگرایان
ادامه
دو اشتباه فاحش قومگرایان از زبان دکتر عباس جوادی
‣دروغهای بزرگ دربارة آذربایجان (1)
1394/01/15 دروغهای بزرگ دربارة آذربایجان (1)
ادامه
در قرارداد گلستان مطلقاً از «آذربایجان» نام برده ن ...
‣سابقه حضور وهابیت در جمهوری آذربایجان
1394/01/15 سابقه حضور وهابیت در جمهوری آذربایجان
ادامه
شایعات حاکی است، خود حاکمیت در مساله اتحاد وهابی‌ ...
‣ناگفته هایی از شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR)
1394/01/15 ناگفته هایی از شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR)
ادامه
تحلیلی/ "اردبیل مهد تشیع"؛ این شرکت از حساب ثروتی ...
‣اعمال شب و روز عید فطر
1394/01/15 اعمال شب و روز عید فطر
ادامه
شب اول از جمله لیالی شریفه است و در فضلت و ثواب عب ...
‣هویت اسلامی؛ عامل وحدت اقوام قفقاز(1)
1394/01/15 هویت اسلامی؛ عامل وحدت اقوام قفقاز(1)
ادامه
شیعیان آذربایجان که فرمانروایانشان از روزگاران درا ...
ارسال نظر درباره مطلب

ارسال
SiteMap