افشای ماهیت شبکه گوناز تی وی

شبکه گوناز تی.وی که نزدیک به 10 سال از راه اندازی آن می گذرد چه کارنامه ای داشته است و در صدد ارائه کدام الگوی فکری و نظام جهان بینی به مخاطب خود بوده است؟
شبکه گوناز بی شک یک تریبون "حزبی" است که از سوی بخش مشخصی از فعالان تجزیه طلب راه اندازی شده است. این عده نخستین تجربه های سیاسی خود را در تشکیلاتی به نام داک که نهادهای امنیتی و سیاسی جمهوری باکو و هم چنین ترکیه در راه اندازی آن شرکت داشتند سپری کرده و در نهایت توانستند با به عقب راندن جناح مخالف خود (گروه نظمی افشار) کنترل داک را به عده گیرند. ولی داک در تحلیل نهایی یک گروه باکویی بود و ابتکار عمل آن در دست سرویس های امنیتی باکو(صابر رستمخانلی و...) قرار داشت. اختلاف های درون گروهی داک بین اوبالی و صبری و... باعث شد که این گروه انتظارات باند اوبالی را تامین نکند. به همین علت بود که وی در دو سال گذشته تلاش های نافرجامی را برای راه اندازی دو تشکل سیاسی آغاز کرد. این دو تشکل خلق الساعه مانند سایر نشست و برخاست هایی از این دست فقط خاطره ای شد از گپ و گفتی سیاسی و تصمیم هایی که پس از بازگشت به فراموشی سپرده شد
.
تاکنون انتقادهای زیادی از سوی سایر اعضای باند قومیتگرا در خصوص نحوه اداری گوناز مطرح شده است. از نظر آنان اوبالی انحصار رسانه ای حرکت قومی را در دست گرفته و از طریق آن رقبای درون گفتمانی را تصفیه می کند. گفته می شود برخی از باندهای تجزیه طلب داخل کشور به دلیل افشای مستقیم و غیرمستقیم آنان از سوی شبکه گوناز افشاء و دستگیر شده اند.
اما پرسش اساسی ما این است، گوناز تی وی از چه چیز و با چه کسانی صحبت می کند؟

پشت پرده ی مدیر شبکه گوناز

احمد اوبالی کیست؟

نام واقعی احمد اوبالی(مدیر تلویزوین گوناز در شیکاگو) ،احمد یوسفی سادات است و اصالتا اهل مغان می باشد. پدر وی حمام دار معروف اردبیل بود و نام حمام نیز "حمام سادات" نام داشت.احمد در کودکی در این حمام کار می کرد و در جوانی به مجاهدین خلق پیوست.

یوسفی سادات در جوانی علاقه زیادی به مجری گری داشت و به همین دلیل تصمیم گرفت با پارتی یکی از آشنایان وارد صدا و سیما اردبیل شود ولی به دلیل چهره نا مناسب و نداشتن فن بیان در گزینش رد شد اما وی این شکست را برنتابید و با داد و فریاد بسیار اتاق گزینش را ترک کرد. پس از خروج از کشور و همراهی کردن با سازمان تروریستی منافقین به راه های متفاوتی قدم می گذارد که تفصیل آن را می توانید در بخش داک همین وبلاگ مطالعه کنید. احمد یوسفی سادات مهمان ناخوانده ای بود که وارد داک (به اصطلاح کنگره آذربایجانی های جهان) شد و همراه با گروهی که از سوی سرویس های اطلاعاتی و امنیتی رژیم باکو حمایت می شد توانست کنگره را در چند مرحله به دست بگیرد.

گوناز تی وی (تلویزیون گوناز) وابسته به سازمان سیا است

شبکه تلویزیونی گوناز (گوناز تی وی) یک کانال ماهواره ای بیست و چهار ساعته به زبان ترکی آذربایجانی با مدیریت احمد اوبالی است، که از شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی آمریکا برنامه هایی را برای مردم ترکزبان در ایران تهیه می کند.

این کانال تلویزیونی علاوه بر استودیو شیکاگو یک استودیوی دیگر هم در باکو مرکز جمهوری اران دارد و برنامه هایش را هم از طریق ماهواره ی هاتبرد (و پیش از آن ترک ست ترکیه) به آذربایجان ایران می فرستد.

ظاهرا با بروز اغتشاشات تجزیه طلبان در سال هشتاد و پنج و با محرز شدن نقش این کانال تلویزیونی در ایجاد اغتشاشات و تهییج مردم ، دولت ایران از دولت ترکیه درخواست کرده بود تا جلوی پخش برنامه های گوناز را از ماهواره ی ترک ست بگیرد.

بر طبق مقاله ی روزنامه حریت چاپ ترکیه که در سال ۲۰۰۶ منتشر شده و اختصارا به روابط ایران و ترکیه می پردازد؛ در آن زمان وزارت خارجه ایران برای وزارت خارجه ترکیه استدلال کرده بود که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) مسئول پخش برنامه های این شبکه تلویزیونی است است. حریت به نقل از روزنامه ی استار می نویسد سازمان سیا برای گوناز و یک کانال کرد زبان امکانات ماهواره ای فراهم کرده بود..
واحد پژوهش"اردبیل مهد تشیع"
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars
Starts: 10/16/2017 12:14:45 PM
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


‣چرا برای نخستین بار در باکو و نارداران، تجمع روز قدس برگزار نشد؟
1395/04/14 چرا برای نخستین بار در باکو و نارداران، تجمع روز قدس برگزار نشد؟
ادامه
امسال نيز سفارتخانه رژيم صهيونيستي در باکو همانند ...
‣20 ژانویه نمود عینی شکست ایدئولوژی مارکسیست
1394/01/15 20 ژانویه  نمود عینی شکست ایدئولوژی مارکسیست
ادامه
تاریخ ملتها پر است از مبارزاتی که در راه رسیدن به ...
‣پرچمدار جمهوری آذربایجان چه کسی می تواند باشد؟
1394/01/15 پرچمدار جمهوری آذربایجان چه کسی می تواند باشد؟
ادامه
به بهانه 9نوامبر "روز ملی پرچم" در جمهوری آذربایجا ...
‣دو اشتباه فاحش قومگرایان
1394/01/15 دو اشتباه فاحش قومگرایان
ادامه
دو اشتباه فاحش قومگرایان از زبان دکتر عباس جوادی
‣دروغهای بزرگ دربارة آذربایجان (1)
1394/01/15 دروغهای بزرگ دربارة آذربایجان (1)
ادامه
در قرارداد گلستان مطلقاً از «آذربایجان» نام برده ن ...
‣سابقه حضور وهابیت در جمهوری آذربایجان
1394/01/15 سابقه حضور وهابیت در جمهوری آذربایجان
ادامه
شایعات حاکی است، خود حاکمیت در مساله اتحاد وهابی‌ ...
‣ناگفته هایی از شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR)
1394/01/15 ناگفته هایی از شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR)
ادامه
تحلیلی/ "اردبیل مهد تشیع"؛ این شرکت از حساب ثروتی ...
‣اعمال شب و روز عید فطر
1394/01/15 اعمال شب و روز عید فطر
ادامه
شب اول از جمله لیالی شریفه است و در فضلت و ثواب عب ...
‣هویت اسلامی؛ عامل وحدت اقوام قفقاز(1)
1394/01/15 هویت اسلامی؛ عامل وحدت اقوام قفقاز(1)
ادامه
شیعیان آذربایجان که فرمانروایانشان از روزگاران درا ...
ارسال نظر درباره مطلب

ارسال
SiteMap