ناگفته هایی از شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR)

 در این روزها رسانه های با نفوذ ترکیه از کمک 20میلیونی شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR ) به باشگاه فوتبال  گالاتاسرای ترکیه پرده برداشتند که در این باره رئیس باشگاه فوتبال گالاتاسرای  آقای "اونال آیسال" به رسانه ها توضیح داد.

آری!شرکت منتصب به دولت آذربایجان (که خصوصی نیست) بجای پرداختن به مسائل مدنی و اجتماعی شهروندان کشور خودش ، بودجه ای هنگفت رابرای توسعه فوتبال کشور همسایه اختصاص میدهد.

اگرچه مسئولان شرکت SOCAR این مطلب را تکذیب می کنند اما رئیس باشگاه آقای اونال آیسال این موضوع را تایید میکند،گر چه شاید در روزهای پیش رو آقای اونال آیسال نیز این مرحمت شرکت دولتی را تکذیب کند زیرا پول ابزار قدرتمندی است.

یکی دیگر از بخشش های شرکت دولتی SOCAR به کانال های “SHOW TV” و “ATV”  ترکیه به خاطر پخش سریال "Benim İçin Üzülme " می باشد.

به یقین هر بیننده ای می فهمد که این سریال برای مردم کرد ساخته شده واز "آداب  و رسوم" آنها بحث میکند.ساختن چنین فیلمهایی در ترکیه یک امر عادیست چرا که ترکیه دارای اقلیت های  نژادی زیادی است.اما آنچه ما را در سریال گفته شده کنجکاو می کند اسپانسر شدن شرکت نفتی دولتی آذربایجان در این فیلم است.

جالب آن که، این شرکت از حساب  ثروتی که خدا به مردم آذربایجان بخشیده است مردم کشور دیگری را سیر میکند،همانطور که می گویند: "به اسم ما و به کام دیگران".

در اینجا باید پرسید که چرا SOCAR ازفجایع خوجالی، عملیات زیر زمینی، سومقایت، حادثه های قاراکند، نسل کشی قوبا، و یا در سال پیش رو در آستانه ی جشن 100ساله ارامنه برای نسل کشی فیلم تهیه نکرده و یا کمک مالی به کسانی که با چنین موضوعاتی فیلم تهیه میکنند نمی کند؟

 چرا بزرگترین شرکت آذربایجان که دولتی هم هست باید در خدمت رسانه های ترکیه باشد که فرهنگ ، آداب وسنن خود را تبلیغ می کنند؟

بدیهیست، در جایی که منافع کشوری در میان هست نباید در فکر منافع شخصی بود! اما دیده میشود که این شرکت در خدمت منافع شخصی بعضی افراد مثل "موباریز منسیموو"  (مدیر گروه شرکتهای "PALMALI ") می باشد بطوریکه از فیلم ها و کلیپ های  او حمایت مالی می کند!!

 کشوری که دردی به بزرگی قره باغ دارد  در جنگ رسانه ای - تبلیغی حق شکست ندارد.

در حالی که شرکتی به بزرگی SOCAR متعلق به آذربایجان می باشد دیگر هیچ نگرانی برای شکست رسانه ای - تبلیغی نباید داشته باشیم و لیکن با کمال تاسف واقعیت چنین نیست.به عنوان مثال:

یکی از جوانان جمهوری آذربایجان که در یکی از دانشگاههای معتبر آمریکا تحصیل می کند،می گوید:

"در کشور آمریکا و همچنین کشور های غربی در عالی ترین مدارس، بخش هایی که  از مردم ارمنستان واز تاریخ و زبان آنها بحث و  فعالیت میکنند دیده میشود. اما در رابطه با آذربایجان چنین چیزی  وجود ندارد. "

حال نباید شرکت بزرگی مثل SOCAR بجای پرداختن به فوتبال کشوری بیگانه در مدنیت و فرهنگ و یا تاریخ خود سرمایه گذاری نماید؟

 بلی!امروز ارمنی ها از حادثه ی سومقایت در تمام دنیا علیه آذربایجان در تبلیغات رسانه ای استفاده می کند.SOCAR هم از "ماحسون کیرمیزگول" - خواننده ای که به طور دائم در مصاحبه هایش تشکیلات تروریستی تجزیه طلبان کرد “PKK”  را تبلیغ کرده ودر سریال Bnim İçin Üzülme آداب ورسوم کردهارا تعریف میکند- حمایت مالی مینماید. لذاهر آذربایجانی حق اعتراض به این فعالیتهای شرکت SOCAR را دارد.

ما حق اعتراض به شرکت  "PALMALI " را نداریم که چرا بجای حقایق قره باغ از ایده های "کیرمیزگول"حمایت می کند  چرا که "PALMALI " یک شرکت خصوصی و منصوب به یک نفر به نام "موباریز منسیموو"   می باشد،گر چه اقدامات این شرکت نیز مورد نکوهش است.

اما در رابطه با SOCAR وضع فرق میکند چراکه این شرکت دولتی است و لذا باید مصالح مردم و کشور بر مصالح شخصی مقدم با شد.

هر شرکتی که خواهان کمک مالی به سریال ها باشد باید تولید فیلم های بومی کشورش را حمایت کند.این تکلیف ما می تواند به SOCAR باشد و تکلیف SOCAR در این مسئله نیز روشن نیست.

اینرا نیز خاطرنشان کنیم که SOCAR در ترکیه صاحب روزنامه  “STAR”  و “KANAL-24” است ،این روزنامه با وجود اینکه با ثروت آذربایجان فعالیت می کند تا اکنون به ایام خاص آذربایجان هیچ توجهی نشان نداده است.

حتی این شبکه و روزنامه به فاجعه خوجالی در روز 20- ژانویه نیز اهمیتی قایل نبوده و حساسیتی نشان نمی دهد.

کانال “CBC”   نیزکه زیر نظر SOCAR فعالیت می کند امروز به زبان روسی پخش میشود.

خواهید گفت که به تبلیغ آذربایجان مشغول هستند. ما نیز سوال می کنیم که با کدام برنامه ها؟

اکثر برنامه های این شبکه را فیلم های خارجی با دوبلاژ روسی ویافیلم های هندی با آهنگ های ساده و ابتدایی تشکیل می دهد،آهنگ ها و ترانه هایی که هیچ سنخیتی با فرهنگ آذربایجان ندارد.

SOCAR از بودجه دولتی سالانه 0.6 میلیون مانات بودجه به زندگی و خلاقیت های سوپراستارهای خارجی این شبکه اختصاص میدهد.

ضمنا در تماس تلفنی با رئیس خدمات مطبوعاتی شرکت SOCAR "نظام الدین قولیو" از اسپانسری فیلم Bnim İçin Üzülme اظهار بی اطلاعی کرده  و میگوید:تحقیق می کنم و می گویم.

حال چگونه ممکن است که رییس خدمات مطبوعاتی شرکت از فیلمی که توسط مردم دو کشور دیده میشود و کلمه  SOCAR در انتهای سریال با حروف بزرگ نوشته می شود بی خبر است!!!

همه اینها  ضمن تایید وجود مافیای مالی در جمهوری آذربایجان که اهمیتی به مردم این کشور و از جمله فرهنگ آذربایجان ندارند،عدم صداقتشان با مردم را نیز نشان می دهد.

 

واحد پژوهش"اردبیل مهد تشیع"
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars
Starts: 10/16/2017 12:14:29 PM
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


‣چرا برای نخستین بار در باکو و نارداران، تجمع روز قدس برگزار نشد؟
1395/04/14 چرا برای نخستین بار در باکو و نارداران، تجمع روز قدس برگزار نشد؟
ادامه
امسال نيز سفارتخانه رژيم صهيونيستي در باکو همانند ...
‣20 ژانویه نمود عینی شکست ایدئولوژی مارکسیست
1394/01/15 20 ژانویه  نمود عینی شکست ایدئولوژی مارکسیست
ادامه
تاریخ ملتها پر است از مبارزاتی که در راه رسیدن به ...
‣پرچمدار جمهوری آذربایجان چه کسی می تواند باشد؟
1394/01/15 پرچمدار جمهوری آذربایجان چه کسی می تواند باشد؟
ادامه
به بهانه 9نوامبر "روز ملی پرچم" در جمهوری آذربایجا ...
‣دو اشتباه فاحش قومگرایان
1394/01/15 دو اشتباه فاحش قومگرایان
ادامه
دو اشتباه فاحش قومگرایان از زبان دکتر عباس جوادی
‣دروغهای بزرگ دربارة آذربایجان (1)
1394/01/15 دروغهای بزرگ دربارة آذربایجان (1)
ادامه
در قرارداد گلستان مطلقاً از «آذربایجان» نام برده ن ...
‣سابقه حضور وهابیت در جمهوری آذربایجان
1394/01/15 سابقه حضور وهابیت در جمهوری آذربایجان
ادامه
شایعات حاکی است، خود حاکمیت در مساله اتحاد وهابی‌ ...
‣ناگفته هایی از شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR)
1394/01/15 ناگفته هایی از شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR)
ادامه
تحلیلی/ "اردبیل مهد تشیع"؛ این شرکت از حساب ثروتی ...
‣اعمال شب و روز عید فطر
1394/01/15 اعمال شب و روز عید فطر
ادامه
شب اول از جمله لیالی شریفه است و در فضلت و ثواب عب ...
‣هویت اسلامی؛ عامل وحدت اقوام قفقاز(1)
1394/01/15 هویت اسلامی؛ عامل وحدت اقوام قفقاز(1)
ادامه
شیعیان آذربایجان که فرمانروایانشان از روزگاران درا ...
ارسال نظر درباره مطلب

ارسال
SiteMap