مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در باکو برگزار شد

به گزارش اردبیل مهد تشیع، در این مراسم که با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز شد ، محسن پاک آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران ، سید علی اکبر اجاق نژاد نماینده ولی فقیه و ابراهیم ابراهیمی رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در جمهوری آذربایجان و جمعی از سفیران و وابستگان نظامی کشورهای خارجی فعال در باکو حضور داشتند . 
محسن پاک آیین سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان در این مراسم گفت : ملت ایران در دفاع هشت ساله خود نشان داد هیچ گاه مایل به تجاوز و تعرض نیست ولی اگر پای دفاع از هویت ملی و آرمانهای مقدس و والای این ملت به میان آید ، ایستادگی آن برای همه جهانیان درس آموز و الگو خواهد بود . 
سفیر کشورمان خاطر نشان کرد که جنگ ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس جنگی دفاعی و در عین حال جنگی نابرابر بود . 
پاک آیین افزود: در هشت سال دفاع مقدس٬ همه کانون های قدرت بین المللی شرق و غرب در ابعاد سیاسی ، نظامی ، اقتصادی و تبلیغاتی در مقابل ملت ایران صف آرایی کرده بودند و در واقع جنگ احزاب قدرت های بین المللی با نظام جمهوری اسلامی ایران بود . 
وی گفت : پیروزی مطلق جمهوری اسلامی ایران در پایان جنگ تحمیلی هشت ساله غیر قابل تردید است ، چرا که رژیم بعثی صدام که با پشتیبانی همه جانبه بین المللی برای سرنگون کردن نظام اسلامی و تجزیه کشور وارد خاک ایران شده بود ، در پایان جنگ با دست خالی و تلفات انسانی بالا و خسارات فراوان از خاک ایران بیرون رانده شد ، ضمن این که ملت ایران نیز در پایان این جنگ به قابلیت های بالا و غیر قابل تصوری رسید . 
سفیر کشورمان یاد آور شد که دوران جنگ همواره یکی از مقاطع حساس و درس آموز تاریخ ملت ها است و بنابر این باید با کار تخصصی ، هنری و عالمانه٬ خاطرات دوران دفاع مقدس از همه کسانی که اطلاعات و سخنی در این خصوص دارند ، جمع آوری و ثبت شود . 
سرهنگ علی صیفی وابسته نظامی سفارت کشورمان نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: ایام دفاع مقدس نمودار مجموعه ای از برجسته ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و جان فشانی دلاورانه در پای پرچم برافراشته اسلام و قرآن است . 
وی افزود: در این ایام هیچ چیز شایسته تر از آن نیست که یاد و نام گرامی شهیدان و فداکاران راه خدا را بزرگ بداریم و به روان پاک آنان و امام شهیدان حضرت امان خمینی ( ره ) درود و تحیت بفرستیم . 
وابسته نظامی کشورمان گفت : هشت سال جنگ ظالمانه در شرایطی به ایران تحمیل شد که تنها ۱۹ ماه از انقلاب اسلامی سپری شده بود و همه این مدت کوتاه با تهدید ها و دشمنی ها ، ایجاد آشوب توسط گروهک های وابسته و ترور شخصیت های تاثیر گذار کشور توسط منافقین همراه بود . 
علی صیفی افزود: این جنگ که با تحریک برخی قدرت های داعیه دار حقوق بشر پس از ناکامی آنان از سرنگون کردن انقلاب اسلامی ، صورت گرفت ، علی رغم این که هزینه های مادی و معنوی زیادی در پی داشت ، ملت رشید ایران در طول سالهای دفاع مقدس آن چنان حماسه استقامت و رشادت مظلومانه و سرسختانه ای رقم زد که در تاریخ به مثابه درس بزرگی باقی خواهد ماند . 
وی گفت : در این شرایط اسفناک جهان که خون انسان های بی گناه در عراق ، سوریه و یمن به دست گروههای تروریستی تحت حمایت برخی کشورهای مرتجع منطقه ، ریخته می شود ، تجربه ناشی از دفاع مقدس مستشاران نظامی ایران به همراه قدرت دفاعی افتخار آمیز و سیاست خارجی اصولی جمهوری اسلامی ایران با کمک محور مقاومت٬ از سقوط حداقل دو پایتخت دولت های قانونی منطقه جلوگیری کرده و مانع تبدیل گروههای تروریستی به دولت های تروریستی شده است که البته در این راه شماری از مستشاران برجسته نظامی کشورمان هم به شهادت رسیده اند .
واحد پژوهش "اردبیل مهد تشیع"
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars
Starts: 10/16/2017 12:15:56 PM
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


‣درخواست یک نماینده مجلس آذربایجان برای لغو روادید با ایران
1395/08/09 درخواست یک نماینده مجلس آذربایجان برای لغو روادید با ایران
ادامه
یک نماینده مجلس جمهوری آذربایجان خواستار لغو روادی ...
‣حیرت نظامیان ۱۴ کشور از مشاهده ناوشکن "دماوند"
1395/08/5 حیرت نظامیان ۱۴ کشور از مشاهده ناوشکن
ادامه
فرمانده ارشد ارتش در گیلان گفت: ناوشکن دماوند و تو ...
‣مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در باکو برگزار شد
1395/06/31 مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در باکو برگزار شد
ادامه
مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس سه شنبه شب در باکو ...
‣نکوداشت استاد شهریار در فرهنگستان جمهوری آذربایجان
1395/06/24 نکوداشت استاد شهریار در فرهنگستان جمهوری آذربایجان
ادامه
مراسم یکصد و دهمین سال تولد استاد سیدمحمد حسین شهر ...
‣جمهوری آذربایجان در رتبه دوم شمارگردشگران خارجی مشهد
1395/06/16 جمهوری آذربایجان در رتبه دوم شمارگردشگران خارجی مشهد
ادامه
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان ر ...
‣تصویب موافقتنامه بین ایران و جمهوری آذربایجان
1395/06/10 تصویب موافقتنامه بین ایران و جمهوری آذربایجان
ادامه
نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه موافقتنامه بین ا ...
ارسال نظر درباره مطلب

ارسال
SiteMap