نکوداشت استاد شهریار در فرهنگستان جمهوری آذربایجان

به گزارش اردبیل مهد تشیع ،محسن پاک آیین سفیر ایران در باکو طی سخنانی در همایشی به این مناسبت در انستیتوی ادبیات فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان با اشاره به جایگاه خاص استاد شهریار در ادبیات معاصر ایران گفت : شهریار یک چهره بین المللی است و تنها به ایران تعلق ندارد و بخصوص مورد علاقه مردم جمهوری آذربایجان نیز می باشد. 
سفیر کشورمان همایش بزرگداشت استاد شهریار در باکو را نشان دهنده همکاری های فرهنگی خوب میان ایران و جمهوری آذربایجان عنوان کرد و گفت : استاد شهریار حلقه اتصال ارتباطات صمیمی مردم ایران و جمهوری آذربایجان می باشد.
محسن پاک آیین همچنین شهریار را چهره ادبی حوزه انقلاب و دفاع از ارزش های دفاع مقدس عنوان کرد و اظهار داشت: وی شاعری بود که همواره در کنار رزمندگان اسلام بود.
در این همایش دکتر محمد رضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز که به عنوان مهمان ویژه به باکو سفر کرده است، استاد محمد حسین شهریار را یک شاعر برجسته در تاریخ معاصر ایران خواند و افزود: استاد شهریار شاعری صلح طلب و و آزاد اندیش بود و همواره در جستجوی اعتلا و ارتقای ادبیات ایران فعالیت کرد. 
رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به ارادت استاد شهریار به ساحت پاک اهل بیت علیهم السلام ، شعر زیبای « علی ای همای رحمت» را نمونه ای از شعرهای خالصانه و ماندگار وی خواند.وی گفت: اشعار استاد شهریار بخصوص قصیده بلند حیدر بابا ، در تاریخ ادبیات فارسی و آذری ما جاودانه خواهند ماند.
'عیسی حبیب بیلی' معاون اول فرهنگستان علوم ملی آذربایجان نیز طی سخنانی شهریار را یکی از شعرای شهیر دوران معاصر جهان عنوان کرد. 
وی با اشاره به برگزاری همه ساله همایش و نشست های فرهنگی مربوط به این استاد بزرگ با مشارکت شعرای ایرانی و آذربایجانی، این محافل را برای تقویت تعاملات فرهنگی دو کشور همسایه و دوست مهم ارزیابی کرد.
وی گفت: در بسیاری از کشورها با الهام از شعرهای شهریار شعرهای زیادی سروده شده و شعرهای شهریار نه تنها در ادبیات ایران، بلکه در ادبیات بسیاری از کشورها تاثیر گذاشته است. شعرهای او که به زبان فارسی و ترکی سروده شده، از طرف بسیاری از ملل شناخته شده و در جمهوری آذربایجان نیز کتاب شهریار به دفعات چاپ شده است.
ابراهیم ابراهیمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز در این همایش بر ضرورت تقویت روابط فرهنگی، علمی و هنری ،از طریق برگزاری همایش های مشابه تاکید کرد و افزود: ارزش های اسلامی و عشق به اهل بیت (ع) در اوج اشعار شهریار قرار دارد.
وی با تاکید بر اینکه شهریار یکی از ستون های شعر فارسی و آذری است افزود: در هر متن و کتابی که در این سال ها منتشر شده، از او نام برده شده و امروز وی به عنوان ستایش گر عشق و محبت در دنیا شهره آفاق شده است.
در ادامه این همایش تنی چند از اندیشمندان جمهوری آذربایجان در مورد ابعاد متنوع اشعار شهریار سخن گفتند.


واحد پژوهش"اردبیل مهد تشیع"
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars
Starts: 10/16/2017 12:15:55 PM
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


‣درخواست یک نماینده مجلس آذربایجان برای لغو روادید با ایران
1395/08/09 درخواست یک نماینده مجلس آذربایجان برای لغو روادید با ایران
ادامه
یک نماینده مجلس جمهوری آذربایجان خواستار لغو روادی ...
‣حیرت نظامیان ۱۴ کشور از مشاهده ناوشکن "دماوند"
1395/08/5 حیرت نظامیان ۱۴ کشور از مشاهده ناوشکن
ادامه
فرمانده ارشد ارتش در گیلان گفت: ناوشکن دماوند و تو ...
‣مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در باکو برگزار شد
1395/06/31 مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در باکو برگزار شد
ادامه
مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس سه شنبه شب در باکو ...
‣نکوداشت استاد شهریار در فرهنگستان جمهوری آذربایجان
1395/06/24 نکوداشت استاد شهریار در فرهنگستان جمهوری آذربایجان
ادامه
مراسم یکصد و دهمین سال تولد استاد سیدمحمد حسین شهر ...
‣جمهوری آذربایجان در رتبه دوم شمارگردشگران خارجی مشهد
1395/06/16 جمهوری آذربایجان در رتبه دوم شمارگردشگران خارجی مشهد
ادامه
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان ر ...
‣تصویب موافقتنامه بین ایران و جمهوری آذربایجان
1395/06/10 تصویب موافقتنامه بین ایران و جمهوری آذربایجان
ادامه
نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه موافقتنامه بین ا ...
ارسال نظر درباره مطلب

ارسال
SiteMap