header

 Suudi din adamlarından IŞİD fetvası

Suudi din adamları IŞİD terörizminin şeriat kanunlarına göre “iğrenç bir suç” olduğunu ilan etti. Fetva, Kral Abddullah’ın terörü kınamak için hızlı hareket edilmesi çağrısından sonra geldi.

IŞİD terör örgütüne karşı ABD öncülüğünde uluslararası kampanyanın başlamasından sonra Suudi Arabistan’ın üst düzey dini liderleri yeni bir fetva yayınlayarak teörizmi şeraiat kanunlarına göre “iğrenç bir suç” ilan etti.

 Suudi Basın Kuruluşu’nun haberine göre 21 üst düzey din adamından oluşan konsey “Terörizm dünyaya bir rahmet olarak gelen ve dünyevi bir arada yaşamı sistemini sağlayan büyük İslam dininin amaçlarına aykırı. Terörizmin İslam ile ilgisi yoktur… İslam’ın şeriat kanunları ve sağduyusu tarafından reddedilen terörizm yolsuzluk ve suçtan başka bir şey değil” ifadelerine yer verdi.

 Din adamları dünkü açıklamasında cihadın terörsit bir örgüte katılmak anlamına geleceğini düşünen herhangi bir Müslüman’ın “cahil ve yoldan çıkmış” olduğunu vurguladı.

 Diplomatlar geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de katıldığı Suudi Arabistan ve diğer dokuz Arap ülkesinin yer aldığı Cidde konferansındaki taahhütlerden sonra Kral Abdullah’ın ülkenin sadık dini kuruluşu konseye terörü kınamak ve terör örgütü IŞİD’e katılımları engellemek için daha hızlı hareket etmesi çağrısında bulunduğunu söyledi.

 Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Muhammed Bin Nayef, Riyad’ı iç güvenlik ve bölgesel politikaların çok daha etkili koordine edildiği stratejinin arkasındaki itici güç olarak tarif etti.

 Suudiler ABD öncülüğündeki koalisyonun diğer üyeleri gibi IŞİD’i yenmek için “gereken her şeyin” kullanılacağının söylendiği bildiriye imza attı. Batılı yetkililer ülkenin askeri harekata katılmasını teklif ettiğini ama büyük ihtimalle cihadcı gruba para ve gönüllü akışını durdurmak gibi yararlı bir rolü oynayacağını söyledi. Suudiler IŞİD içinde savaşan yabancı askerler arasında ikinci büyük grubu oluşturuyor.

 

Suudi din adamları IŞİD terörizminin şeriat kanunlarına göre “iğrenç bir suç” olduğunu ilan etti. Fetva, Kral Abddullah’ın terörü kınamak için hızlı hareket edilmesi çağrısından sonra geldi.
“Ərdəbil Məhde Təşəyyo”
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars
Starts: 10/16/2017 12:59:31 PM
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


Post a comment Related content

Send
دانلود آهنگ
SiteMap